Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Jaki kredyt? w euro czy innej walucie? 
Autor Wiadomość
Kierownik
Awatar użytkownika

Post Jaki kredyt? w euro czy innej walucie? opublikuj na facebooku
przedstawie swoja sytuacje ponizej;) dodam ze moja widza odnosnie kredytów jest zerowa;p nawet nie posiadam karty kredytowej;)

Więc tak pracuje za granica, zarabiam w euro ( rocznie zarabiam 28 000e brutto) przymierzam sie do zakupienia nieruchomości.

I tak jaka zdolność kredytową posiadam? W jakiej walucie zabrać kredyt oraz jakie jest oprocentowanie? Nastepnie jesli zakupił bym nieruchomość np za mieisiac za 30% swojej zdolnosci kredytowej to nastepna bede mogl zakupic za jakiś czas? jeśli tak to jak wyglada sprawa paru kredytu suma rat się łączą?

środa, 4 lutego 2009, 17:40
Kierownik

Post Re: Jaki kredyt? w euro czy innej walucie? opublikuj na facebooku
Zrobiłam ostatnio szybkie rozeznanie co do kredytów (3 banki) i średnio masz 3 problemy:
1. wkład własnu - minimum 25% (dla złotówek 10-20%)
2. marża banku - średnio 5% plus oprocentowanie = ok. 8% czyli tyle co złotówki
3. zdolność kredytowa obliczona dla kredytu w walucie jest połową zdolności kredytowej wyliczoną dla kredytu w PLN.

Wejść sobie na jakieś strony pośredników w celu obliczenia zdolności itd bo co bank to inne formuły i nikt tutaj Ci tego nie poda. Jeśli pracujesz za granicą to może się okazać, że tam będziesz miał wiekszą zdolnośc. Jeśli się na tym nie znasz to tym bardziej lepiej abyć asięgaj informacji u źródeł (kilku) a potem sobie porównał. Jeśli bierzesz kredyt to tak czy inaczej będziesz musiał się "poznać".

środa, 4 lutego 2009, 20:18
Bezrobotny

Tak, ile banków tyle różnych ofert i wymogów. Jeśli pracujesz za granicą i zrabiasz w Euro warto się zastanowić nad kredytem właśnie w tej walucie, z pominieńciem różnic kursowych (spreadu) i comiesięczną sprzedażą waluty, żeby kredyt spłacić w złotówkach. Są teraz banki, które uwzględnią Twoją sytuację i udzielą kredytu w Euro bez przeliczania na złotówki. Odpadnie w przyszłości problem przewalutowania, kiedy Polska wejdzie do strefy Euro. Jeśli chcesz zobaczyć wstępne oferty i wymogi banków wejdź na stronę http://www.invigo.pl, firmy w której pracuję, bądź skontaktuj się ze mną za pomocą poczty elektronicznej (b.wojech@invigo.pl).
Pozdrawiam

piątek, 6 lutego 2009, 16:55
Project Manager
Awatar użytkownika

Lucek pisze:
Zrobiłam ostatnio szybkie rozeznanie co do kredytów (3 banki) i średnio masz 3 problemy:
1. wkład własnu - minimum 25% (dla złotówek 10-20%)
2. marża banku - średnio 5% plus oprocentowanie = ok. 8% czyli tyle co złotówki
3. zdolność kredytowa obliczona dla kredytu w walucie jest połową zdolności kredytowej wyliczoną dla kredytu w PLN.

Lucek skąd wzięłaś takie wymogi? Ostatnio załatwiałem dwom klientom kredyt w Euro, warunki były o WIELE łagodniejsze (marża 1,4%, do negocjacji+LIBOR w euro, co dawało około 4% oprocentowanie kredytu, wkład-niektóre banki nadal w Euro finansują 100% wartości nieruchomości). Jedynie co do zdolności kredytowej -jak kredyt ma byc w walucie, to jest zupełna rzeźnia...Chociaż przyznaję, ze nie wiem, czy bank bierze pod uwagę ryzyko kursowe, jak ktoś zarabia w walucie kredytu i w takiej walucie spłaca...
Do autora tematu: nie jest ważne, ile zarabiasz brutto, ważne, ile netto (odprowadzonym podatkiem nie obsłużysz przecież raty kredytu).

piątek, 6 lutego 2009, 22:13
Wyświetl profil WWW
Kierownik

Ja pytałam w dużych detalicznych czyli w PKO BP, WBK i jeszcze jeden. Z zasady nie chodzę do tych małych bo nie chce mi sie szukac kruczków w promocji na 10 stronie umowy. Komuś kto nie ma licencjatu z bankowości nie polecałabym tych mniejszych, które z reguły "dorabiają" na boku czyli na błedach klienta.Umowy kredytowe są na kilkadziesiąt lat, na dobre i złe czasy.
Czy przy finansowaniu 100% nie ma czasami ubezpieczenie wkładu własnego jako dodatkowego kosztu kredytu ??

sobota, 7 lutego 2009, 12:02
Project Manager
Awatar użytkownika

Lucek pisze:
Ja pytałam w dużych detalicznych czyli w PKO BP, WBK i jeszcze jeden.
-to wyjaśnia, dlaczego napisałaś o tak kosmicznych marżach...
Cytuj:
Z zasady nie chodzę do tych małych bo nie chce mi sie szukac kruczków w promocji na 10 stronie umowy.
- skorzystaj z usług doradcy finansowego :D
Cytuj:
Komuś kto nie ma licencjatu z bankowości nie polecałabym tych mniejszych, które z reguły "dorabiają" na boku czyli na błedach klienta.
- możesz podać jakieś konkretne przypadki tych kruczków? Dla mnie wszystko jest w umowach jasne, ale być moze to moje skrzywienie zawodowe, ze już nic mnie nie dziwi w umowach....
Cytuj:
Umowy kredytowe są na kilkadziesiąt lat, na dobre i złe czasy.
- zawsze można skosolidować kredyt w innym banku, na lepszych warunkach. Do zrobienia.
Cytuj:
Czy przy finansowaniu 100% nie ma czasami ubezpieczenie wkładu własnego jako dodatkowego kosztu kredytu ??
- jest i nie słyszałem, żeby kiedykolwiek nie było.

czwartek, 12 lutego 2009, 15:28
Wyświetl profil WWW
Kierownik

Kolega tokarool bankowcem nie jest. Dlatego przyjaźnie doradziłam, żeby uważał na bardziej rozwinięte usługi bankowe. Kredyt może być jeszcze w miarę prosty (coraz żadziej) a może też być umową wielowątkową, gdzie na każdym kroku czają sie zasadzki. Oczywiście zawsze można sobie wziąść doradce (może to i najlepszy pomysł jeśli człowiek się na czymś mniej zna). Są też osoby takie jak Ty, które stale w tym siedzą i z każdą sytuacją dadzą sobie radę. Dopóki w szkole nie wprowadzą ekonomii zamiast obowiązkowej (de facto) religii i kilku innych nieżyciowych zajęć, wszystkim doradzam aby wybierali wariant NAJPROSTSZY. Bo on w ostateczności (po 20 latach) może okazać się najtańszy.
Nie wiem czy słyszałeś ostatnio o modyfikacji kodeksu cywilnego, który do tej pory zakładał, że strony umowy (w tym bankowej czy ubezpieczeniowej) są równe wobec prawa. Praktyka jednak pokazuje, że banki/ firmy ubezpieczeniowe wyposażone w sztaby prawników i finansistow przygotują tak umowę, że nawet człowiek, który się na tym zna, może polegnąć. Klient jest w tej sytuacji stroną słabszą. Bank ma prawo wypowiedzieć Ci umowę jeśli jakkolwiek zmieniła się Twoja sytuacja w porównaniu do tej, która była jak podpisywałeś umowę. Przez 20 lat zawsze coś się zmieni.
Powiedzenie mówi, że banki to takie istytucje, które dają Ci parasol gdy świeci słońce i zabierają Ci go jak zaczyna padać deszcz.

Możemy jeszcze długo dyskutować o tym co jest w umowach. Mam w domu 3 takie z różnymi bankami, różną historię współpracy i sama jestem po studiach ekonomicznych. Ale po co? Jeśli ktoś się na tym nie zna, to jedyne co mu można doradzić to aby skorzystał z pomocy kogoś kto się na tym zna i dobrze mu doradzi już nad konkretną umową. Co mam nadzieję, kolega tokarool już zrobił.

czwartek, 12 lutego 2009, 22:11
Project Manager
Awatar użytkownika

Lucek pisze:
Bank ma prawo wypowiedzieć Ci umowę jeśli jakkolwiek zmieniła się Twoja sytuacja w porównaniu do tej, która była jak podpisywałeś umowę. Przez 20 lat zawsze coś się zmieni.
Cytuj:
- akurat w tego typu zapisach, to szczegolnie wyróżniają się duże banki, niemniej w każdej umowie kredytu hipotecznego coś takiego jest. Jeśli np. zostało Ci do spłacenia 150 k, a rynkowa wycena nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu spadnie np. do 100 k, bank może zrobić następujące posunięcia:
1. Zarządać kolejnego zabezpieczenia na drugiej nieruchomości (jeśli ją masz)
2. Ubrać w ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
3. Nic nie robić - dopóki spłacasz kredyt (jako osoba fizyczna, jeśli bierzesz hipotekę jako firma, to rzeczywiscie bank ciągle ogląda ksiegi i jak zaczyna czuć dym, to żąda zwrotu całego zadłużenia), możesz być nawet bez pracy, a bank ma to gdzieś - najczęściej stosowana opcja z tego co wiem.
4. W razie jak wystąpi zdarzenie opatrzone w umowie odpowiednią klauzulą - bank może zerwać umowę, chociaż jeszcze nie słyszałem o czymś takim (pod warunkiem, że się spłaca kredyt).
Cytuj:
Powiedzenie mówi, że banki to takie istytucje, które dają Ci parasol gdy świeci słońce i zabierają Ci go jak zaczyna padać deszcz.
-nie tylko banki...Każda duża instytucja obstawia się umowami jak może. Zasada jest prosta - ru..ać każdego, kogo się da, bo w przeciwnym razie samemu zostanie się wydymanym....To taka moja konkluzja w temacie banków i innych dużych instytucji.

niedziela, 15 lutego 2009, 11:35
Wyświetl profil WWW
Kierownik
Awatar użytkownika

Dzieki za rady, oczywiscie przydatne, wiem juz jakies małe podstawy, bede musiał sie przejsc do banku badz zadzwonic bo z tym pierszym to dość cieżko;/ cały czasz szukam jakiegos intreresujacego mieszkania pod wynajem

wtorek, 3 marca 2009, 18:05
Project Manager
Awatar użytkownika

Niestety z przykrością muszę donieść, ze to co wyżej napisałem, już jest nieaktualne...Banki dosłownie świrują z wymogami... pozostają złotówki...

wtorek, 3 marca 2009, 20:21
Wyświetl profil WWW
Kierownik
Awatar użytkownika

nawet w stosunku dla mnie zarabiajacego w euro rowniez?

środa, 4 marca 2009, 00:42
Project Manager
Awatar użytkownika

Polski bank ma to gdzieś, w czym Ty zarabiasz... On daje kredyty w Polsce, w jego sprawozdaniu finansowym liczby oznaczają polskie złote. Więc dla banku euro jest walutą obcą, nie ważne, ze dla Ciebie jest podstawową. Niestety to bank rozdaje karty, możesz zagrać w jego grę lub odejść od stołu. Skoro zarabiasz w euro, to może postaraj się o kredyt gdzieś w strefie euro...

niedziela, 29 marca 2009, 22:42
Wyświetl profil WWW
Kierownik

tokarool, Sprawdź ofertę deutche banku,nadal udziela w walutach i jest korzystny lub zgłoś się na priv to coś doradzimy, hessus małpa onet.eu

środa, 13 maja 2009, 20:37
Kierownik

jestem wlasnie na etapie szukania dobrej oferty kredytu hipotecznego, deutsche bank polecil mi doradca finansowy,
spread walutowy maja ogromny 0,3054 jesli chodzi o euro.
ciekawi mnie jak to bedzie gdy wejdzie ustawa ze bedzie mozna splacac w walucie, wtedy konto walutowe, samemu kupowac euro i moze wychodzic znacznie taniej.

wtorek, 19 maja 2009, 15:19
Kierownik

Artykuł
http://mieszkam.gratka.pl/artykul/719-1 ... -euro.html

wtorek, 19 maja 2009, 16:16
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna