Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyceOdpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Wycena domen i stron internetowych 
Autor Wiadomość
Prezes
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 16 maja 2007, 21:59
Posty: 2833
Lokalizacja: Fuerteventura
Post Wycena domen i stron internetowych opublikuj na facebooku
cześć

natknąłem się na serwis który jakoś tam wycenia wartość domeny a zarazem całego serwisu jaki pod nią jest podpięty, a o to co oni piszą na temat wyceny:


  Ile może być warta strona internetowa? Często właściciele serwisów internetowych zadają sobie to pytanie. Niestety nie ma jednoznacznej formuły pozwalającej określić wartość dowolnego serwisu internetowego. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na istotne czynniki wpływające na określenie wartości serwisu.

  Główne czynniki

  1. Dochody jakie generuje. Przy standardowym biznesie istnieje powszechna opinia, że zainwestowane pieniądze w biznes powinny zwrócić się po 5-10 latach. Mnożąc roczny zysk netto razy 5-10 i powinna wyjść nam kwota za jaką możemy kupić/sprzedać biznes. Niestety biznes internetowy uznawany jest za bardziej ryzykowny i okres ten został skrócony do 2-6 lat. Oczywiście nie można tutaj generalizować i nie można odgórnie przyjąć jakiegoś okresu czasu bez przeanalizowania innych istotnych czynników.

  2. Liczba unikalnych użytkowników. Nie wszystkie serwisy internetowe nastawione są na generowanie zysków. Co wtedy, kiedy mamy bardzo rozbudowany serwis hobbistyczny, który odwiedza spora liczba internautów a nie generuje on zysków? Jak obliczyć wówczas wartość serwisu? Myślę, że tutaj ciekawą propozycją było by założenie, że każdy unikalny użytkownik odwiedzający naszą stronę warty jest określoną sumę pieniędzy. Magazyn Business 2.0 na podstawie ostatnio przeprowadzonych transakcji sprzedaży serwisów internetowych obliczył, że unikalny użytkownik wart jest około 34 USD. Realia polskie niestety są inne i dane dotyczyły transakcji znanych amerykańskich serwisów internetowych. Jednak na podstawie moich obserwacji transakcji z rodzimego rynku możemy przyjąć, że każdy unikalny użytkownik w miesiącu może być warty od 1-15 zł. Załóżmy że posiadamy stronę z informacjami finansowymi, którą odwiedza w miesiącu 3 tysiące unikalnych użytkowników. Ile wówczas warta jest strona? Czy wartość użytkownika przyjąć 1zł, czy 5zł czy 15zł?. Tutaj znaczenie ma profil użytkowników naszej strony. Im bardziej zamożni i chętni do kupowania w internecie tym większą kwotę powinniśmy przyjąć za pojedynczego użytkownika.

  3. Zawartość merytoryczna, artykuły, zdjęcia, skrypty. Im więcej unikalnych materiałów na stronie tym strona jest bardziej atrakcyjna. Tutaj szczególnie podkreślam słowo unikalnych. Niektórzy próbują wycenić wartość serwisu określając cenę za poszczególny materiał na stronie. Niestety pojawia się problem ile może być wart poszczególny artykuł, zdjęcie czy skrypt? Inną metodą jest potraktowanie tego materiału jako dodatkowy bonus zwiększający wycenę serwisu. Wróćmy tu do przedstawionego wczesniej jako przykład serwisu, ponieważ jego użytkownikami są przeważnie osoby dobrze zarabiające skłonne do zakupów w Internecie. Ustaliłem wartość użytkownika na poziomie 12 zł. Po przemnożeniu przez 3 tysiące daje to sumę 36 tys. zł. Jeżeli jednak strona jest bogata w unikalne treści można tę wycenę zwiększyć o 20-50 %.

  Pozostałe czynniki

  4. Tematyka strony. Dla potencjalnego nabywcy bardziej interesująca będzie strona z informacjami finansowymi, na którą wchodzą biznesmeni niż strona z grami lub filmami, której użytkownikami są w większości dzieci i młodzież.

  5. Nazwa domeny. Niekiedy może mieć decydujące znaczenie przy zakupie. Czynnikami istotnymi w nazwie są: długość domeny, rozszerzenie domeny, łatwość zapamiętania oraz wykorzystanie dodatkowych znaków np. „moja-strona.pl” zamiast „mojastrona.pl”.

  6. Dywersyfikacja ruchu. Dla przykładu porównajmy dwie różne strony - stronę A, dla której 100% ruchu generowana jest przez wyszukiwarki oraz stronę B, dla której 40% ruchu pochodzi z wyszukiwarek, 10% wejścia z innych stron i 50% to odwołania bezpośrednie. Oczywiście bardziej atrakcyjny jest model ruchu generowany na stronie B, ponieważ jakiekolwiek odcięcie od źródła ruchu pozwoli stronie dalej funkcjonować. Strona A w takim przypadku może praktycznie zniknąć z sieci w ciągu kilku dni.

  7. Branding, marka domeny, rozpoznawalność w sieci - dotyczy to szczególnie znanych serwisów które są rozpoznawalne w sieci.

  Przy rzetelnej wycenie powinniśmy uwzględnić wszystkie elementy przedstawione powyżej. Oczywiście nie są to wszystkie czynniki wpływające na ocenę wartości serwisu a jedynie te które uznaliśmy za najbardziej istotne.

  autor: berni


wiadomo że taka wycena to nijaka wycena, jestem jednak ciekaw co na ten temat powiecie? Znacie może jakiś inny sposób na wycenę istniejącej już w sieci domeny i serwisu www?

a tutaj możecie sprawdzić ile warta jest Wasza domena http://www.speedtest.pl/wycena.html

Zrobiłem sobie test, wycenę dla kilku moich stronek dzięki którym aktualnie zarabiam w internecie i wyszło mi że warte są one około 37,000 zł.
  1. forumpi.pl - 14,000 zł.
  2. blogpi.pl - 8,000 zł.
  3. aleoferta.pl - 7,500 zł.
  4. bogatyojciec.info - 6,000 zł.
  5. audioksiega.pl - 2,000 zł.

A teraz prawda. Strony te od niedawana przy jakimś moim nakładzie pracy dają około 1,000 przychodu miesięcznie, czyli hipotetycznie potrzeba około 3 lat aby zarobiły one te 37,000 zł. na które wycenia je serwis http://www.speedtest.pl/wycena.html


_________________
Sprawdź w jaki sposób odmieniłem życie nieznanych mi dotąd osób.
Tobie także POMOGĘ, ale nie pomogę Ci jeśli nie dowiem się o tym, że masz MARZENIA i własne CELE !
Tworzymy coś WIĘCEJ niż WOLNOŚĆ FINANSOWĄSpawdź TERAZ !


piątek, 13 marca 2009, 00:52
Wyświetl profil WWW
Specjalista

Rejestracja: niedziela, 8 marca 2009, 21:45
Posty: 10
Post Re: Wycena domen i stron internetowych opublikuj na facebooku
O ile serwis można łatwiej wycenić, bo na podstawie ruchu, ilości użytkowników, konwersji, itp... o tyle żaden skrypt, czy też metoda IPEH nie są w stanie podać recepty na wycenę domeny.

Domena historia.pl została sprzedana za 61 tys. zł, a kino.pl (domena+serwis) za 150 tys. zł
(I co najśmieszniejsze, kupili je domainerzy)

Ale jakim cudem domena urlopy.pl poszła za 400 000 zł? Kto mówi o "urlopie" w liczbie mnogiej? Nawet Google wie, że mało kto wpisuje to słowo ( http://google.pl/trends?q=urlopy%2C+urlop ). Wszystko zależy od tego, kto jest po drugiej stronie i od własnych umiejętności w negocjacjach. I tyle... A tutaj trafiła się spółka S.A.

A na domenie darmowyhosting.pl właściciel zarobił 11 910,00 zł ...

Odsyłam do artykułu:
http://danieldryzek.pl/2009/03/03/top-1 ... 2008-roku/piątek, 13 marca 2009, 03:17
Wyświetl profil
Kierownik

Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 15:07
Posty: 15
Post Re: Wycena domen i stron internetowych opublikuj na facebooku
Najlepiej o stronę internetową zapytać jakąś agencję interaktywną. Ostatnio współpracowałam z agencją interaktywną icube.pl, tylko, że Oni dopasowują ofertę indywidualnie pod życzenia klienta.


_________________
Marketing w sieci oparty o najwyższej jakości content


poniedziałek, 31 października 2016, 11:32
Wyświetl profil
Kierownik

Rejestracja: środa, 10 października 2012, 16:37
Posty: 22
Post Re: Wycena domen i stron internetowych opublikuj na facebooku
Skrypty daj pogląd na cenę. Można nią się sugerować ale finalnie i tak rynek weryfikuje a raczej klienci to ile można osiągnąć za daną stronę.


_________________
Promocje na hosting i domeny internetowe

Kredyty i pożyczki
Produkty finansowe


wtorek, 8 listopada 2016, 01:43
Wyświetl profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 4 ] 

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
 cron


______________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________

Zobacz jak tanie są nasze Szybkie i Uczciwe Pożyczki na sam Dowód - a TERAZ Bez zaświadczeń o dochodach.

Otwórz dla siebie, Konto Bankowe z Kredytem - dołącz do ponad 4 milionów Polaków w nowym mBanku !