Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Inwestycja w mieszkanie - na firmę czy osobę fizyczną 
Autor Wiadomość
Prezes
Awatar użytkownika

Post Inwestycja w mieszkanie - na firmę czy osobę fizyczną opublikuj na facebooku
Czesc Wam

Często udzielałem się tutaj, ale teraz ja Was o coś zapytam (obecnie mam bardzo mało czasu na myślenie i analizy).

Kupuje mieszkanie, nowe we Wrocławiu, 75m2, 3 pokoje - więcej danych na --> zukiewicz.com/nyska/
Cena 450,000 zł. brutto, mój wkład własny 10%, reszta kredyt bankowy.

Chciałbym żebyście zrobili analizę w której policzymy, czy lepiej kupić mieszkanie jako osoba fizyczna czy jako firma. Przy analizie weźcie prosze pod uwagę :
- finansowanie (kredyt firmowy czy dla osoby fizycznej),
- możliwość odliczeń rat kredytu (odsetek)
- możliwości odliczeń podatków
- amortyzacje
- i inne...

Mam bardzo mało czasu, więc już kończe. Wsiadam do auta i jadę dalej w trasę (miałem być o 12:00 w banku we Wrocku - a teraz jeszcze siedzę w Nysie :)

Pozdrowionka

wtorek, 7 lutego 2012, 13:30
Wyświetl profil WWW
Pracownik etatowy

Post Re: Inwestycja w mieszkanie - na firmę czy osobę fizyczną opublikuj na facebooku
Witam,

ja kiedyś nad tym myślałem ale banki oferują dużo droższe rozliczenie. Kredyt na os. fizyczną np5% a na to samo mieszkanie i na tę samą osobę tylko na działalność gospodarczą około 8-10%.
Reszta taka sama, bo na zasadach ogólnych też można rozliczyć koszty jako osoba fizyczna.

Pzdr

niedziela, 12 lutego 2012, 14:24
Kierownik

Post Re: Inwestycja w mieszkanie - na firmę czy osobę fizyczną opublikuj na facebooku
ziuberek a mozna sie spytac czy ty ta nieruchomosc kupujesz jako inwestycje pod wynajem czy moze dla siebie??? Bo jak tak patrze na cene mieszkania i wplaty te 10% wysokosc raty to raczej trzeba bedzie do tego ineresu doplacac. Czy moze ja zle pojmuje teorie inwestowania???

niedziela, 12 lutego 2012, 16:07
Pracownik etatowy

Witaj, ziuberek.

Próbowałem sie z toba skontaktować juz chyba wszystkimi sposobami - bez skutku. Moze odpowiedz na twoj post bedzie dobrym sposobem na skontaktowania się :). Jak coś to napisz na PW.

Co do odpowiedzi na twój post.
Jestem teoretykiem, więc zasięgnij rady specjalisty ale:

Wady:
- Jeśli bierzesz kredyt pod firmę na kupno mieszkania pod wynajem to musisz mieć dobra zdolność kredytowa i minimum 6 miesiecy prowadzić działalności.

Zalety:
a) Podatki

Jeśli chodzi o podatki, to pomysł odnosi sie do przepływów ( to co misie lubią najbardziej), mianowicie.

Założmy 3 hipotetyczne sytuacje.

1. Firma Typowa ( Vatowiec)
Zarabia: 10 000zł netto / 12 300 zl brutto
Koszty: 10 000 zł netto / 12 300 zł brutto
zysk: 0 zł
Podatki : 0zł dochodówki, 0 vatu

Metoda najbardziej popularna w Polsce, to znaczy prosty sposób na nie płacenie podatków, to poprostu zwiekszenie kosztów. Wedle tego co mówił kiyosaki, spraw by twój koszt był zakupem nowych aktywów.

2. Firma Bezmózg ( Vatowiec)
Zarabia: 10 000zł netto / 12 300 zł brutto
Koszty : 12 300 zł netto ( nie ma kosztów brutto)
podatki: 0 zł dochodówki, 2300 zł musze Zapłacić US

Metoda dla ludzi którzy lubia płacić Urzedowi skarbowemu

3. Firma Zarabiaj-Podatek ( Vatowiec)

Zarabia: 10 000 zł netto ( Nie ma zysku brutto, np. wynajem mieszkań)
Koszty: 10 000 zł brutto
podatki: 0 zł dochodówki, 2300 zł US mi musi zwrócić ( ma na to rok czasu)

Metoda dla kumatych, inaczej mówiąc są 3 sposoby:
1. Mozesz płacić podatki
2. Możesz ich nie płacić ( legalnie)
3. Możesz wykorzystywać je jako dźwignia i na nich zarabiać ( legalnie)

B) Forma prawna

Drugim zabezpieczeniem brania pod firmę jest to, że jeśli bierzesz np, pod spółke to masz więcej przywileji niż pod os. fizyczna.

C) Jako firma możesz podpiąć nie tylko koszty firmy, ale także koszty własne. Jeśli się oczywiście dobrze zakombinuje - obowiazkowa porada u księgowej ( byle kumatej).

To tyle, rozpiska troche wieksza. Wierze ze sie zrewanżujesz :D.

poniedziałek, 13 lutego 2012, 21:04
Kierownik

Na wstepie pisze ze jestem laikiem, wiec teraz pytam??? Ile tak mozna ciagnac opcje 3 bo chyba nie w nieskonczonosc. Dnia pewnego urzad zapuka do drzwi i zapyta (piszac to w prosty sposob) ma pan takie koszty a zyje pan jak krol. Policja skarbowa mozne wykryc takie rzeczy jesli sie zakreci. Znam takie przypadki ze ludzie brali i budowali swoje domy na firme a pozniej je tracili jesli firma upadla i ladowali w mieszkanku jednopokojowym. Serdecznie pozdrawiam

wtorek, 14 lutego 2012, 01:17
Prezes
Awatar użytkownika

Skinni pisze:
ziuberek a mozna sie spytac czy ty ta nieruchomosc kupujesz jako inwestycje pod wynajem czy moze dla siebie??? Bo jak tak patrze na cene mieszkania i wplaty te 10% wysokosc raty to raczej trzeba bedzie do tego ineresu doplacac. Czy moze ja zle pojmuje teorie inwestowania???

kupuje dla siebie, przenosimy się do Wrocławia..

anonim44 pisze:
Witaj, ziuberek.

Próbowałem sie z toba skontaktować juz chyba wszystkimi sposobami - bez skutku. Moze odpowiedz na twoj post bedzie dobrym sposobem na skontaktowania się . Jak coś to napisz na PW.

Przepraszam, ale mam bardzo ciężką sytuację od jakiegoś czasu, no i gdybym chciał z Tobą porozmawiać to mógłbym na to poświęcić max 3 minuty (a jak wiesz, jak już coś piszę czy rozmawiam to poświęcam na to godziny)...

Teraz wracając do postu mojego.
Różnica pomiędzy kupnem na "nyskie nieruchomości - Damian Żukiewicz", a kupno na "Damian Żukiewicz", jest taka, że przy kupnie na firmę będę mógł uzyskać zwrot zapłaconego VAT (VAT na nowe mieszkania to 8%). Tego Vatu wyszłoby mi do zwrotu około 30.000 zł., i to byłaby największa korzyść jednorazowa (uzyskana szybko).

Jak kupię jako Damian Żukiewicz, to zaraz po zakupie, wciągnę mieszkanie (jak wszystkie moje dotychczas) do mojej firmy i będę mógł je amortyzować od kwoty brutto, czyli od 450,000 zł. - da mi to 3,750 zł. amortyzacji miesięcznie przez 10 lat.

Dodatkowo odsetki od kredytu będą księgowane w mojej KPiR jako koszty. Tych odsetek to będzie też ponad 1,000 zł. miesięcznie (w zależności od oprocentowania i okresu spłaty kredytu). Tak więc miesięcznie będę mógł wpisywać w kolumnie kosztów prawie 5,000 zł. (aż przez 10 lat) i dzięki temu oczywiście będę płacił mniejsze podatki.

Zależało mi na tym, żebyście mi policzyli odsetki od kredytu 400k zł. przy oprocentowaniu: 6%, 8% i 10%, oraz czasie spłaty 10, 15, 20 i 30 lat, i wyciągnęli wnioski proste, że np. kupując jako firma i biorąc kredyt firmowy na 15 lat na 10% wyjdzie, że oddam np. mniej odsetek (nie wiem właśnie czy mniej) niż przy kredycie na osobę fizyczną na 6% na 30 lat.

..Sorki ale muszę już lecieć załatwiać 15 różnych spraw (dosłownie piętnaście!). Całą noc nie spałem nadrabiając 2 tygodniowe zaległości w moim ebiznesie.

Na prawdę bardzo bym chciał siedzieć tu na forum i pisać razem z Wami, ale na prawdę teraz nie mogę.. Mały Daminka na mnie czeka (mój synek).

ps. Jak ktoś może to zróbcie proszę nowe logo "PrzyjaznyInwestor" (takie zwykłe bez fajerwerków), żeby wstawić u góry forum, lub dajcie namiary na jakiegoś grafika. Dzięki.

wtorek, 14 lutego 2012, 07:41
Wyświetl profil WWW
Pracownik etatowy

Cytuj:
Na wstepie pisze ze jestem laikiem, wiec teraz pytam??? Ile tak mozna ciagnac opcje 3 bo chyba nie w nieskonczonosc. Dnia pewnego urzad zapuka do drzwi i zapyta (piszac to w prosty sposob) ma pan takie koszty a zyje pan jak krol. Policja skarbowa mozne wykryc takie rzeczy jesli sie zakreci. Znam takie przypadki ze ludzie brali i budowali swoje domy na firme a pozniej je tracili jesli firma upadla i ladowali w mieszkanku jednopokojowym. Serdecznie pozdrawiam

Zabij tego kurczaka w sobie :D. Jak tu sie rozwijać jak w głowie taka paplanina ? :P.
To dziwne ludziom daje się gotowe rozwiązanie a oni dalej że nie wyjdzie :D.

Ps. To o czym mówisz to kolego opinie ( twoje zdanie), ja ci przedstawiłem fakty ( moje liczby). Liczby czysto pokazują prawdę. Co do Urzędu to niech zapuka ?, dlaczego się przed nim ukrywać ?. Jest to legalnie robione ( popytaj ksiegowej), więc nie widzę sensu. Narazie widzę, że emocje tobą rządzą, wróć jak ochłoniesz :).

Ziuberek Jak znajdziesz chwilke czasu - napisz.

Narazie jestem na etapie pośrednika nieruchomości i chciałbym przejść do następnego kroku, więc rozmowa z tobą byłaby dla mnie zaszczytem :D.

wtorek, 14 lutego 2012, 22:13
Kierownik

To moze mi powiesz czy z tego idzie cos wyciagnac poniewaz przymierzam sie do kupna mieszkania 36 metrow. Cena za metr wynosi 3800 czyli cena mieszkania 136800 . jest to mieszkanie bezczynszowe na wspolnote i administracje co miesiac bedzie trzeba placic 70 zl chce wplacic 25% wartosci a reszte na kredyt oraz wlozyc 20 tys w mieszkanie oraz swoja prace aby mozna bylo wynajac juz gotowe umeblowane mieszkanko.
Czyli:
Wykladam gotowki na wplate 25% i zrobienie mieszkania na tip top ok 55tys po wplacie pozostaje okolo 102tys reszta oczywiscie kredyt hipoteczny. Rata wyniesie ok 630 zl na 30 lat

mieszkanie moge wynajac za 1050 - 700 (rata+administracja) pozostaje 350zl No i wlasnie chcialem sie zapytac czy to warto inwestowac?? A jesli tak to jak wyciagnac z tego najwiecej pieniedzy na zasadzie takiej o ktorej piszecie. Poniewaz potwierdzam to co kolega napisal jestem troche zagubiony w tych tematach.
Doradzicie cos ciekawego. Moze to bedzie pomocna informacja zarabiam w euro moze lepiej wziasc kredyt w euro ??? Moje zdolnosci kredytowe to ok 400 tys zlotych mam zaoszczedzone 120 tys zlotych. Moze jakies propozycje??? Z gory dziekuje i pozdrawiam

wtorek, 14 lutego 2012, 23:35
Pracownik etatowy

Cytuj:
To moze mi powiesz czy z tego idzie cos wyciagnac poniewaz przymierzam sie do kupna mieszkania 36 metrow. Cena za metr wynosi 3800 czyli cena mieszkania 136800 . jest to mieszkanie bezczynszowe na wspolnote i administracje co miesiac bedzie trzeba placic 70 zl chce wplacic 25% wartosci a reszte na kredyt oraz wlozyc 20 tys w mieszkanie oraz swoja prace aby mozna bylo wynajac juz gotowe umeblowane mieszkanko.
Czyli:
Wykladam gotowki na wplate 25% i zrobienie mieszkania na tip top ok 55tys po wplacie pozostaje okolo 102tys reszta oczywiscie kredyt hipoteczny. Rata wyniesie ok 630 zl na 30 lat

mieszkanie moge wynajac za 1050 - 700 (rata+administracja) pozostaje 350zl No i wlasnie chcialem sie zapytac czy to warto inwestowac?? A jesli tak to jak wyciagnac z tego najwiecej pieniedzy na zasadzie takiej o ktorej piszecie. Poniewaz potwierdzam to co kolega napisal jestem troche zagubiony w tych tematach.
Doradzicie cos ciekawego. Moze to bedzie pomocna informacja zarabiam w euro moze lepiej wziasc kredyt w euro ??? Moje zdolnosci kredytowe to ok 400 tys zlotych mam zaoszczedzone 120 tys zlotych. Moze jakies propozycje??? Z gory dziekuje i pozdrawiam

Po pierwsze to nie musisz się nikogo radzić, bo wiesz ja cie mogę okłamać, ziuberek też i inni. Jedyna rzecz która cie nie oszuka to kalkulator idź jego spytaj.

Nie wiem co dla ciebie jest ważne, czy przepływ pienieżny czy zysk kapitałowy ?.

Założenie 1. Interesuje cie przepływ pienieżny.
(Załóżmy że nie masz firmy i jest to twoja 1 inwestycja)

1. Mówiłeś o kredycie, czyli masz zdolność kredytową. To bardzo dobrze, możesz teraz wykorzystywać czyjeś pieniądze do bogacenia sie ( używasz dźwigni w stosunku do własnych pieniędzy). Im mniejszy wkład tym lepiej. Myśle ze 10% wystarczy, maks 20%. Ty widzę, że wykładasz 35% podumaj jak zrobić żeby nie angażować zabardzo swojej gotówki ( no bo po co, wkońcu ciężko na nie pracowałeś ?).

2. Mówiłeś o kredycie na 30 lat i bedzie to 630 zl / miesiac. Dlaczego nie podumałeś nad kredytami np. 50 letnimi ?. Wówczas rata wyniosła ok 500zł. Inaczej mówiąc każdego miesiąca miałbyś 130 zł więcej, co dałoby ci 1500zł zysku na rok.

Rozumiesz o co mi chodzi ?. Taki malutki zabieg spowodowałby podniesienie rentowności twojej inwestycji. Więcej głową a mnie rękoma.

3. Kupno mieszkania pod remont to dobre rozwiązanie o ile koszty remontu bedą małe a cena bardzo atrakcyjna. Inaczej mówiąc musisz szukać okazji, najlepiej nauczyć się rozwiązywać problemy z nieruchomościami, wtedy koszty przejęcia takich nieruchomości to bardzo małe sumy. Jakieś zadłużenia, egzekucje itp. Temat rzeka, ale chyba wart zainteresowania.

4. Tak na szybko widzę, że nawet jeśli zrobimy twoje założenie w którym masz 350 zł przepływu pienieżnego wykładając 55 000 zł. Policzmy w takim razie rentowność:

350 zł x 12 = 4200 zł - Zysk roczny
55 000 - Wkład własny
55 000 : 4200 = ok 13.

Przy założeniu że twój plan "Wypali", to kapitał odzyskasz po 13 latach. Co daje nam rentowność w okolicach 8 % rocznie.
Teraz zastanów się czy taka rentowność inwestycji jest kusząca do ryzykowania ?. Moim zdaniem nie. Inwestycje zaczynaja sie od 30% moim zdaniem, wszystko poniżej to mrożenie kapitału.

Zastanów się jak możesz podnieść rentowność i przede wszystkim baw się liczbami, a nie opiniami. To wszystko, to mój mam nadzieje ostatni post :D

Ps. Osobiście mogę dać ci tylko jedną rade, dużo czytaj i zbuduj sobie środowisko osób które kręca się w tym temacie. Ale najpierw polecam zacząć od książek, ponieważ zmieniaja myślenie, a bez tego zabiegu ciężko postawić jakikolwiek krok.

środa, 15 lutego 2012, 18:20
Kierownik

Chodzi wlasnie o to ze juz od okolo dwoch miesiecy codziennie siedze i sledze oferty sprzedazy mieszkan i zawsze te ktore wydaje sie atrakcyjne po wyliczeniu przynosi zysk okolo 7-10% nawet jesli by wyszlo te 15% to odrazu bral bym ta oferte w obroty. Dochod w wykonywanej pracy ktora posiadam pozwala mi spokojnie zyc na wyzszym poziomie. Niestety nie potrafie tego dochodu zainwestowac tak abym mogl ze tak powiem przejsc na swoje.

Jesli chodzi o literature to jaka warto przeczytac?? Czytalem dawno temu jedna ksiazeczke, ale mialem wrazenie ze zostala napisana tylko po to aby zarobic na losiach ktorzy ja kupili poniewaz nic nie wniosla do mojego podejsca w inwestycje w nieruchomosci.

p.s a gdybym kupil takie trzy mieszkania o ktorych mowilem dwa posty wczesniej to czy to by zmienilo opinie wdokonanej inwestycji. wy inwestorzy inaczej patrzycie chocby na mniejsza zmiane sytuacji a zysk wtedy wyniosl by 1050 zl wiec dlatego pytam.

Pozdrawiam

niedziela, 19 lutego 2012, 15:56
Kierownik

na firmę czy osobę?
Z podatkowego punktu widzenia lepiej na osobę fizyczną - tu głownie mam na myśli ryczałt 8,5%.
Ale remonty firma może wliczyć w koszty a osoba nie.
Jest też kwestia amortyzacji itd.

Na razie mieszkania powinny nieco stanieć o kilka procent góra 15% bo jest nadpodaż. Więc jak ktoś chce kupić to będzie okazja.

wtorek, 21 lutego 2012, 13:17
Manager
Awatar użytkownika

@ziuberek - mam pytanie. Liczysz przy zakupie na firme amortyzacje/wrzucanie w koszta, ale to wszystko (jeśli się nie myle) możesz robić tylko wtedy kiedy wykorzystujesz mieszkanie do uzyskania przychodu w firmie. Kiedy robisz tak z mieszkaniem na wynajem to nie ma problemu, ale ty chcesz w nim mieszkać z rodziną i raczej każda kontrola podważy Ci zasadność wrzucenia tego mieszkania w koszty.
Inna opcja to wynajęcie go na papierze komuś z rodziny i samodzielne mieszkanie w nim, ale wtedy znów w firmie pojawia się jakiś zysk (za 10 zł miesięcznie nie wynajmiesz bo się doczepią w US) i korzyści podatkowe spadają.

Dobrze rozumuję czy może da się to jakoś obejść i wiesz coś o czym ja nie wiem? :)

wtorek, 19 czerwca 2012, 11:04
Wyświetl profil WWW
Manager

anonim44 pisze:

2. Mówiłeś o kredycie na 30 lat i bedzie to 630 zl / miesiac. Dlaczego nie podumałeś nad kredytami np. 50 letnimi ?. Wówczas rata wyniosła ok 500zł. Inaczej mówiąc każdego miesiąca miałbyś 130 zł więcej, co dałoby ci 1500zł zysku na rok.

Rozumiesz o co mi chodzi ?. Taki malutki zabieg spowodowałby podniesienie rentowności twojej inwestycji. Więcej głową a mnie rękoma.

OK Ale istnieje coś takiego jak "próg odsetkowy" - tzn. nieraz bardziej "opłaca się" otrzymać kredyt na 25 lat niż na 40, ponieważ jak się przeliczy odsetki, to wychodzi, że w ciągu tych kilkunastu lat (powyżej 25) płaci się 2 razy więcej odsetek a zyskuje się realnie bardzo małą kwotę cashflow. Nie liczyłem jeszcze tego dokładnie - zajawka wiedzy pochodzi od doradcy kredytowego.

anonim44 pisze:
3. Kupno mieszkania pod remont to dobre rozwiązanie o ile koszty remontu bedą małe a cena bardzo atrakcyjna. Inaczej mówiąc musisz szukać okazji, najlepiej nauczyć się rozwiązywać problemy z nieruchomościami, wtedy koszty przejęcia takich nieruchomości to bardzo małe sumy. Jakieś zadłużenia, egzekucje itp. Temat rzeka, ale chyba wart zainteresowania.

Temat jest rewelacyjny ale znowu coraz więcej ludzi narzeka, że tak pięknie jak było kilka lat temu to już nie jest - chodzi o ceny nabycia nieruchomości np. od komornika.

anonim44 pisze:
4. Tak na szybko widzę, że nawet jeśli zrobimy twoje założenie w którym masz 350 zł przepływu pienieżnego wykładając 55 000 zł. Policzmy w takim razie rentowność:

350 zł x 12 = 4200 zł - Zysk roczny
55 000 - Wkład własny
55 000 : 4200 = ok 13.

Przy założeniu że twój plan "Wypali", to kapitał odzyskasz po 13 latach. Co daje nam rentowność w okolicach 8 % rocznie.
Teraz zastanów się czy taka rentowność inwestycji jest kusząca do ryzykowania ?. Moim zdaniem nie. Inwestycje zaczynaja sie od 30% moim zdaniem, wszystko poniżej to mrożenie kapitału.

Również liczę sobie ten wskaźnik, który nazywam "szybki ROI". Ale to jest jedynie czysto teoretyczne założenie - zakładamy, że nieruchomość nie będzie miała pustostanów. Do tego dochodzi cała masa opłat dodatkowych, które mogą sięgnąć nawet 10% transakcji (PCC, notariusz, pośrednik, etc.) Chciałbym się dowiedzieć, jak Wy liczycie zwrot z inwestycji?

anonim44 pisze:
Zastanów się jak możesz podnieść rentowność i przede wszystkim baw się liczbami, a nie opiniami.

Liczby mówią zawsze prawdę, nie mają bólu głowy, pozostają bez emocji.

anonim44 pisze:
Ps. Osobiście mogę dać ci tylko jedną rade, dużo czytaj i zbuduj sobie środowisko osób które kręca się w tym temacie. Ale najpierw polecam zacząć od książek, ponieważ zmieniaja myślenie, a bez tego zabiegu ciężko postawić jakikolwiek krok.

Wg mnie Kiyosaki nadaje się idealnie.

piątek, 22 czerwca 2012, 11:30
Wyświetl profil WWW
Bezrobotny

Hej!
Mam podobne pytanie.
Mój chłopak założył działalność gospodarczą. (programowanie) . Chce wziąć mieszkanie na kredyt . Co jest bardziej opłacalne i rozsądne|?
Mieszkanie na os fizyczną ( czy jakikolwiek bank udzieli takiego kredytu skoro działalność jest od niedawna?) i wrzucanie w koszty rachunki z jednego pokoju w którym będzie miał biuro?
Czy mieszkanie z kredytu inwestycyjnego firmowego z przeznaczeniem na mieszkanie ..czy kredyt na mieszkanie -na firmę?
co w sytuacji gdy zamknie działalność?
czy oprocentowanie jest podobne? czy można wziąć na firmę, jeśli w połowie byłby wykorzystywany dla firmy a w połowie na cele prywatne?

piątek, 6 lipca 2012, 10:46
Specjalista

Często deweloperzy mają możliwość udzielenia kredytu na dobrych warunkach, jak szukasz mieszkania w Krakowie to uderz do tego dewelopera budrem.pl pytaj, bo kto pyta nie błądzi.

wtorek, 29 listopada 2016, 13:32
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna