Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Kredyt na mieszkanie pod wynajem. 
Autor Wiadomość
Pracownik etatowy

Post Kredyt na mieszkanie pod wynajem. opublikuj na facebooku
Witam wszystkich,

jestem młodym człowiekiem, świeżo po studiach, zarabiającym 3700 netto i przyjmuję, że pensja będzie rosnąć wraz z czasem, no i do tego jakaś pensja żony dojdzie. Od jakiegoś czasu interesuje mnie tematyka inwestowania. Żadne lokaty/fundusze, żadna giełda. Nieruchomości wydają mi się najbardziej racjonalne i ciekawe. Problem w tym, że dużą gotówką jeszcze nie dysponuję. Odkładam ile mogę.

O co mi właściwie chodzi... Proszę o kompetentną pomoc i być może sprowadzenie mnie na ziemię.

Posiadając 50 tysięcy w gotówce, chciałbym wziąć kredyt w wysokości 200 tysięcy na mieszkanie pod wynajem. Mieszkanie, w którym zamieszkać mogłyby 3 osoby (więc powiedzmy 2 pokojowe) we Wrocławiu, których opłaty oscylowałyby w granicach 1500-1800 zł. Kredyt chciałbym spłacić jak najszybciej, powiedzmy 15 lat (nie znam mechanizmów i czytałem już tutaj, że to "strzał w kolano", że lepiej wziąć na 30 lat, pozostaje przy tym, że chcę spłacić jak najszybciej).
Kalkulator kredytowy oblicza mi ratę 1500 zł~ Powiedzmy, że czysty miesięczny zysk z wynajmu to ok. 1000 zł. Oczywiście dąży się, aby moją ratę, spłacał najemca, ale to w 100% jest niemożliwe i "moją dopłatę" traktowałbym jako inwestycję w środek trwały.
Pomijając problemy związane z remontami, z najemcami itp. czy jest to dobry, realny pomysł i czy jest to opłacalne i racjonalne podejście? Może powinienem jeszcze więcej zaoszczędzić i wziąć mniejszy kredyt, bądź bez kredytu jakaś kawalerka w innym mieście?

Proszę o wskazówki/uwagi i jak już wcześniej wspomniałem sprowadzenie mnie na ziemię, bo trochę to wszystko dla mnie takie abstrakcyjne, ale lubię wyzwania.

Pozdrawiam!

niedziela, 15 grudnia 2013, 13:36
Kierownik
Awatar użytkownika

Post Re: Kredyt na mieszkanie pod wynajem. opublikuj na facebooku
MDanielo pisze:
Kalkulator kredytowy oblicza mi ratę 1500 zł~ Powiedzmy, że czysty miesięczny zysk z wynajmu to ok. 1000 zł. Oczywiście dąży się, aby moją ratę, spłacał najemca, ale to w 100% jest niemożliwe i "moją dopłatę" traktowałbym jako inwestycję w środek trwały.

Zapewniam Cię, że to JEST możliwe. Fajnie, że przeczytałeś wcześniejsze wskazówki, szkoda, że ich nie uwzględniasz. Celem inwestowania w nieruchomości jest zarabianie a nie tracenie pieniędzy.

Nie mogę zrozumieć skąd u ludzi taka tendencja do skracania okresu kredytowania na siłę - skoro Twój kredyt spłacać będzie najemca to co za różnica czy będzie to robił 15 czy 20 lat? W tej chwili stopy procentowe są bardzo niskie - gdy wzrosną wzrośnie również Twoja rata a więc i comiesięczna dopłata do kredytu - jesteś na to gotowy? Nie wiem jaki masz zawód ale praca na etacie to dziś nic pewnego - jeśli będziesz miał okresy bez pracy/najemców będziesz miał z czego pokrywać ratę?

niedziela, 15 grudnia 2013, 18:36
Wyświetl profil WWW
Pracownik etatowy

Wielkie dzięki za zainteresowanie.

Dopiero zaczynam czytać i "drążyć" temat, więc to nie jest tak, że nie uwzględniam wskazówek, o których tu na forum mowa. Jest to mój pierwszy post i głównie zależy mi na tym, żeby ktoś otworzył mi trochę oczy. Jak tak sobie o tym rozmyślam, to przecież gdyby to było takie proste to wielu ludzi by brało kredyty na 30 lat na mieszkanie i by je wynajmowało z nadwyżką (fakt też, że nie wszyscy posiadają zdolność kredytową i nie wszyscy posiadają tyle odwagi).

Dlaczego tendencja do szybkiej spłaty... chyba oczywiste, że nikt nie chce się na całe życie pogrążać w ratach, wychodzą dużo mniejsze odsetki, szybciej jest się wolnym od takiego comiesięcznego obciążenia i jednak po tych 15 (przykładowo) latach ma się w posiadaniu te mieszkanie, które dalej można wynajmować, bądź w razie potrzeby sprzedać. Idąc przykładem, o którym pisałem w pierwszym poście i zakładając zysk 1000 zł + spłacam ratę 500 zł (bądź więcej jeśli stopa wzrośnie), ale traktuję to raczej jako inwestycję w coś pewnego. W przypadku funduszy inwestycyjnych też niby pięknie to wygląda. Płać 300 zł miesięcznie przez 10 lat, to po 30. będziesz mieć 500 tyś. PLN (szybki i oczywiście w dużym uogólnieniu - ale tak się reklamują), a rzeczywistość wygląda inaczej. W moim "pomyśle" czy jakby tego nie nazwać, fakt, płacę te 500 zł przyjmijmy, ale po 15 latach faktycznie mam mieszkanie we Wrocławiu, które ma swoją wartość. Mogę je wynajmować i wtedy czysto zarabiać nie mając żadnego kredytu, mogę je sprzedać, czy traktować to jako zabezpieczenie i (wynajmując) dodatek do emerytury.

Kredyt na 30 lat mnie trochę przeraża i fakt, że mieszkanie dopiero po takim okresie będzie moje "na czysto", tylko znowu Ty mówisz o zarabianiu, a ja chyba nie do końca. Jestem tutaj, żeby od bardziej doświadczonych się czegoś dowiedzieć, nauczyć, może coś, brzydko mówiąc, zgapić. Dzięki za odpowiedź jeszcze raz, czekam na większe zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam

niedziela, 15 grudnia 2013, 20:23
Specjalista

Szczerze mówiąc to coraz więcej młodych osób decyduje się na takie rozwiązanie. Kiedyś trzeba kupić dom/mieszkanie, a opcja wynajmu wydaje się rozsądna. Lokatorzy będą spłacać kredyt i tak bardzo się ego nie odczuje.

poniedziałek, 16 grudnia 2013, 10:15
Wyświetl profil WWW
Pracownik etatowy

inwestowanie w nieruchomości to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że kupi się wartościowe mieszkanie (nie chodzi już nawet o mieszkania z rynku pierwotnego) w dobrej lokalizacji. Przed zakupem dobrze jest poczytać o okolicy, pogadać z mieszkańcami, bo może się okazać że nie będzie chętnych do wynajmu

czwartek, 19 grudnia 2013, 09:02
Pracownik etatowy

Ok, ale to jest dalszy temat. Mnie interesuje sam fakt wzięcia kredytu i czy moje podejście, o którym pisałem wyżej ma jakiś sens i odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy warto? Czy jest to możliwe, realne i rozsądne?

Pozdrawiam

czwartek, 19 grudnia 2013, 15:56
Pracownik etatowy

Skracanie okresu kredytowanie opłaca się jak samemu chcesz mieszkać tam i mieć swoje mieszkanie. Dlainwestora to tylko strata zysku. I tak najemca spłaca kredyt, lepiej żeby to była jak najmniejsza rata bo więcej zysku zostaje. To proste,

wtorek, 24 grudnia 2013, 17:45
Bezrobotny
Awatar użytkownika

Witaj, tak jak kolega wyżej napisał, weź pod uwagę, że ten kredyt przy długim okresie spłaty naliczone będzie miał odsetki, które mogą przewyższyć wartość rynkową nieruchomości. Warto pamiętać też o tym, że oprócz spłaty kredytu, te mieszkanie ma na Ciebie jeszcze zarabiać, "cash flow", dobre obliczenia i konkretne osoby, które wynajmują mieszkanie, poprzedzone odpowiednią umową. A przy tym najczęściej można się rozłożyć, gdy np. wynajmujący nie płaci w terminie a kredyt trzeba spłacać. Jakie kroki poczyniłeś już, by rozpocząć swoją inwestycję ?

Pozdrawiam
Przemek

czwartek, 6 lutego 2014, 18:04
Wyświetl profil WWW
Kierownik
Awatar użytkownika

To bardzo dobrze, że wyleczyłeś się szybko z giełdy. Nieruchomości są o niebo lepsze. Jedyne co mógłbym Ci zasugerować, to inwestycje w grunty, ponieważ są bezpieczniejsze, bardziej dochodowe i mniej problematyczne niż wynajem w jakiejkolwiek formie :D

niedziela, 15 czerwca 2014, 11:26
Wyświetl profil WWW
Bezrobotny

na giełdzie straciłam sporo pieniędzy więc postawiłam postawić na nieruchomości i jakoś to idzie. Na razie na prostą wychodzę po woli

piątek, 20 czerwca 2014, 07:32
Wyświetl profil WWW
Kierownik
Awatar użytkownika

Diana91 pisze:
na giełdzie straciłam sporo pieniędzy więc postawiłam postawić na nieruchomości i jakoś to idzie. Na razie na prostą wychodzę po woli

Świetnie Diana. Najważniejsze, że zmierzasz w dobrym kierunku. Na nie ruchomościach w długim horyzoncie czasu nie da się stracić. Realne aktywa nagle nie wyparują :wink:

niedziela, 22 czerwca 2014, 16:15
Wyświetl profil WWW
Specjalista
Awatar użytkownika

Nie wyparują ale na wartości mogą stracić, mogą mieć miejsce różne sytuacje, od niżu ekonomicznego który jest jak najbardziej ma miejscu i za kilkanaście lat czy kilkadziesiąt będzie tragedia. Kto wtedy będzie wynajmował? Studenci jacyś dalej będą ale na pewno nie taka ilość jak teraz, ceny wynajmu więc mogą spaść. Trzeba brać takie możliwości pod uwagę.

czwartek, 24 lipca 2014, 01:01
Kierownik

Damian pisze:
Diana91 pisze:

Świetnie Diana. Najważniejsze, że zmierzasz w dobrym kierunku. Na nie ruchomościach w długim horyzoncie czasu nie da się stracić. Realne aktywa nagle nie wyparują :wink:

Chyba że ktoś w okolicy zbuduje smażalnię śledzi :D

sobota, 2 sierpnia 2014, 16:55
Bezrobotny

Według mnie pomysł całkiem ciekawy :) Warto zainwestować pieniądze, z czasem będziesz mógł tam zamieszkać :)

wtorek, 5 sierpnia 2014, 15:39
Specjalista

zawsze jest ryzyko wziąść kredyt a co będzie jak stracisz prace

piątek, 26 grudnia 2014, 18:41
Wyświetl profil WWW
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna