Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Kupno mieszkania od komornika z lokatorami - co zrobić? 
Autor Wiadomość
Kierownik

Post Kupno mieszkania od komornika z lokatorami - co zrobić? opublikuj na facebooku
Witajcie,

ostatnio pojawia się dużo ogłoszeń od komorników ze sprzedażą mieszkań. Ale oczywiście w 99,9% są one z lokatorami.
Czy kupujecie takie mieszkania i ew. co wtedy robicie z lokatorami?

Pozdrawiam
AF

środa, 14 marca 2012, 11:07
Specjalista
Awatar użytkownika

Post Re: Kupno mieszkania od komornika z lokatorami - co zrobić? opublikuj na facebooku
Ja nigdy nie kupowałem takich mieszkań, pewnie jest to duży problem dla właściciela, ale czy przypadkiem nie jest tak, że to gmina musi zapewnić lokal zastępczy dla takiej rodziny? A jeśli nie ma takich lokali to czy gmina nie musi wypłacać właścicielowi mieszkania jakichś określonych pieniędzy za to, że ma lokatorów bez własnego mieszkania ?

środa, 14 marca 2012, 17:31
Wyświetl profil WWW
Kierownik

Post Re: Kupno mieszkania od komornika z lokatorami - co zrobić? opublikuj na facebooku
Hm... Co chwilę czytamy o tym, że jakiś "toksyczny" lokator nie opłaca czynszu lub/i są z nim inne problemy. Tak więc może się okazać, że trafisz na takiego i jeszcze spowoduje dużo nerwów. Poza tym sprawy związane z lokatorami są zawsze bardzo kontrowersyjne, dlatego najlepiej unikać zakupów niepustych mieszkań.
Odnośnie tej gminy to w praktyce wygląda trochę inaczej niż na piśmie. Nierozwiązane sprawy potrafią się ciągnąć długi czas.

czwartek, 15 marca 2012, 09:40
Vice Prezes
Awatar użytkownika

Po kupnie mieszkania, w którym są ewentualni lokatorzy-dłużnicy trzeba wszcząć postępowanie o eksmisje, a następnie zapewnić takiemu delikwentowi lokal, a gdy się to nie uda, to taki ktosiek będzie mieszkał w naszym mieszkaniu latami ..

Kiepski biznes..

czwartek, 15 marca 2012, 10:59
Wyświetl profil WWW
Kierownik

Archie pisze:
Po kupnie mieszkania, w którym są ewentualni lokatorzy-dłużnicy trzeba wszcząć postępowanie o eksmisje, a następnie zapewnić takiemu delikwentowi lokal, a gdy się to nie uda, to taki ktosiek będzie mieszkał w naszym mieszkaniu latami ..

Kiepski biznes..

ehhh to szkoda, bo komornicy sprzedają po 66,66% wartości ...
ale może się okazać że nie starczy tych 33,33% na eksmisję ...
Chyba odpuszczę.

czwartek, 15 marca 2012, 23:26
Kierownik

omijać takie atrakcyjne nieruchomości. Co prawda gmina ewentualnie wypłaci odszkodowanie, ale raczej na drodze sądowej.
Ewentualne zyski z okazyjnego zakupu mogą wyjść bokiem.

czwartek, 22 marca 2012, 14:57
Kierownik

witajcie, czy ktoś z Was sprawdzał jak to wygląda w praktyce tzn. robił to osobiście??

Bo opinii jest mnóstwo: że się nie da, że trudno, że długo to trwa itd.
ale opinie te pochodzą od osób które gdzieś coś słyszały i na tym wiedza się kończy...

Sam zacząłem interesować się tematem jakiś czas temu i rozmawiałem trochę z kilkoma komornikami jak to się odbywa i ponoć w większości przypadków ludzie sami opuszczają lokale ponieważ są świadomi tego że w tej lub innej formie lokal opuszczą.

Komornik w moim mieście tylko raz miał taki przypadek że trudno było się w ogóle skontaktować z człowiekiem który nie chciał opuścić lokalu i w takich przypadkach można zastosować "wprowadzenie" w asyście policji i komornika bodajże (kosztuje to ok. 1000zł), po wejściu do mieszkania wymieniamy zamki i wtedy delikwent który nie chciał z nami rozmawiać sam będzie do nas wydzwaniał po odbiór swoich rzeczy. Jeśli komuś taka forma nie odpowiada można odciąć media tj. woda, prąd, gaz.
Po jakimś czasie powinien wyprowadzić się sam ;)

Samo zameldowanie w lokale nie jest prawem do nieruchomości więc to też powinno stawiać nas na wygranej pozycji.
Jakiś czas temu miałem do czynienia z ludźmi którzy byli licytowani i z tego co wiem wyprowadzili się sami. W KW jest już nowy właściciel.

Sam zastanawiam się nad takim zakupem dlatego drąże temat, wiem że jest sporo osób które tak robią i jakoś dają radę bo jeżeli można zaoszczędzić 1/3 wartości nieruchomości (gdzie operaty też są zaniżane) to myślę że warto pogłówkować.

Marcin

czwartek, 19 kwietnia 2012, 21:07
Wyświetl profil WWW
Pracownik etatowy

Podbijam temat.

Czy ktokolwiek ma doświadczenia z nabyciem lokalu na licytacji komorniczej?

Krótki research net-u podsuwa mi jeszcze dwa pytania:

1) czy istnieje możliwość uzyskania 100% pewności co do sytuacji lokatorskiej w nabywanym lokalu? Czy komornik ma obowiązek poinformować potencjalnego nabywcę o niechcianych lokatorach?

2) doczytałem również, że (po przybiciu najwyższej oferty) "z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, nabywca "przejmuje" prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu bądź dzierżawy". Jak rozumiem, oznacza to, że jeżeli ów niechciany lokator podpisał kiedyś z kimś jakiś kwit, który teoretycznie uprawnia go do zamieszkiwania lokalu, to nabywca niewiele może w tym temacie zrobić. Tu laickie pytanie - w jaki sposób można sprawdzić jakiego rodzaju umowy są powiązane z daną nieruchomością (zakładam, że taki lokator nie będzie pałał optymizmem co do dobrowolnej współpracy).

Z góry dzięki za info.

Pozdr.

obuch (od niedawna regularny czytelnik PI :)

poniedziałek, 23 lipca 2012, 22:04
Kierownik

Od razu przyznaję się, że nie uczestniczyłem w żadnym zakupie lokalu mieszkalnego wraz z lokatorami; jeszcze nie uczestniczyłem :)
Temat super!! Wszyscy chcą być przeciętni i iść na łatwiznę - dostaje się później przeciętny zysk.

Do rzeczy - masz lokatora i wyrok o eksmisję. Gmina nie ma lokali zastępczych. Zamiast sądzić się z gminą - zawsze wygrasz, ale konsekwencje mogą być różne - lepiej iść na układ i ... wynająć zakupiony lokal mieszkalny gminie, a w rzeczywistości byłym właścicielom, z tym, że teraz gmina staje się stroną. Gmina jest raczej dobrym płatnikiem :)
Nie przerabiałem tego tematu, ale słyszałem, że czynsz gmina bierze z rynku.

Mam dopiero zamiar napisać jakiś dłuższy artykuł właśnie o zakupie mieszkania od komornika z lokatorami i sposoby rozwiązania problemu lokatorów.

Pośrednik i Zarządca
PROGRAM DO ROZLICZANIA WYNAJMU

wtorek, 24 lipca 2012, 22:35
Wyświetl profil WWW
Bezrobotny

Witam!
Ja właśnie przechodzę przez to cenne doświadczenie. Jestem "szczęśliwym" właścicielem mieszkania z licytacji z lokatorem. Etap: złożyłam niedawno wniosek do komornika o wprowadzenie w posiadanie i czekam na czynności, które podejmie komornik. Jeśli ktoś ma pytania w tym zakresie to chętnie odpowiem, a i sama chętnie oczekuję na porady.

czwartek, 27 grudnia 2012, 17:13
Bezrobotny

kamienicznik pisze:
Od razu przyznaję się, że nie uczestniczyłem w żadnym zakupie lokalu mieszkalnego wraz z lokatorami; jeszcze nie uczestniczyłem :)
Temat super!! Wszyscy chcą być przeciętni i iść na łatwiznę - dostaje się później przeciętny zysk.

Do rzeczy - masz lokatora i wyrok o eksmisję. Gmina nie ma lokali zastępczych. Zamiast sądzić się z gminą - zawsze wygrasz, ale konsekwencje mogą być różne - lepiej iść na układ i ... wynająć zakupiony lokal mieszkalny gminie, a w rzeczywistości byłym właścicielom, z tym, że teraz gmina staje się stroną. Gmina jest raczej dobrym płatnikiem :)
Nie przerabiałem tego tematu, ale słyszałem, że czynsz gmina bierze z rynku.

Mam dopiero zamiar napisać jakiś dłuższy artykuł właśnie o zakupie mieszkania od komornika z lokatorami i sposoby rozwiązania problemu lokatorów.

To bardzo ciekawe z tym wynajmem lokalu gminie - jak to można przeprowadzić? Pytam bo to może być ostateczna ostateczność, gdy nie uda się pozbyć lokatora z wylicytowanego mieszkania. PS. czekam na właśnie taki artykuł!!!

czwartek, 27 grudnia 2012, 17:29
Kierownik

Jeżeli możesz poczekać, to od marca do maja będzie ukazywać się seria artykułów nt nabycia nieruchomości od komornika na jednym z moich blogów.
Zapisz się na https://www.facebook.com/OFICJALNYKLUBCASHFLOW, lub wpisz się na listę NEWS w blogach, a będziesz miał wgląd we wszystkie artykuły i nic Cię nie ominie.

Pośrednik i Zarządca
PROGRAM DO ROZLICZANIA WYNAJMU

czwartek, 27 grudnia 2012, 23:55
Wyświetl profil WWW
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 12 ]