Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Podatek od najmu mieszkania i lokalu użytkowego 
Autor Wiadomość
Kierownik

Post Podatek od najmu mieszkania i lokalu użytkowego opublikuj na facebooku
Witam,

Proszę o informację w jaki sposób rozliczać się z fiskusem wynajmując mieszkanie i jak to wygląda w przypadku lokalu użytkowego.

z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam

wtorek, 29 stycznia 2008, 19:09
Prezes
Awatar użytkownika

cześć (po długiej przerwie) :)

W przypadku jeśli wynajmem lokalu mieszkalnego jest Twoim dodatkowym dochodem, nie musisz zakładać DG żeby wynajmować mieszkanie, a rozliczasz się albo ryczałtem 8,5% od przychodu z najmu, ale wtedy nie możesz odliczać sobie wydatków poniesionych na wynajmowany lokal mieszkalny (remont, ubezpieczenie, opłaty do spółdzielni, itp.)
Możesz też rozliczać się wg. stawki 19%, wtedy co miesiąc obliczasz sobie (wcześniej trzeba było co miesiąc składać deklarację PIT-5) ile na czysto zarobiłeś na wynajmie (przychód z najmu minus koszty), i od tego dochodu płacisz 19%.

Jeśli chodzi o wynajem lokalu użytkowego, to nie chce wprowadzać Cię w błąd, ale jest raczej tak samo z tym że wydaje mi się że lepiej rozliczać się wg stawki 19%.
Dodam jeszcze że jeśli roczny przychód z wynajmu lokalu użytkowego przekroczy kwotę 50,000 zł. to automatycznie stajesz płatnikiem podatku VAT i do kwoty wynajmu musisz doliczać 22% VAT.

Jeśli wynajmujesz lokal użytkowy i mieszkanie (mieszkania), to do tej kwoty 50,000 zł. wlicza się tylko przychód z wynajmu lokalu użytkowego, lokale mieszkalne są zwolnione z VAT.

piątek, 8 lutego 2008, 09:42
Wyświetl profil WWW
Kierownik

ziuberek pisze:
cześć (po długiej przerwie) :)

W przypadku jeśli wynajmem lokalu mieszkalnego jest Twoim dodatkowym dochodem, nie musisz zakładać DG żeby wynajmować mieszkanie, a rozliczasz się albo ryczałtem 8,5% od przychodu z najmu, ale wtedy nie możesz odliczać sobie wydatków poniesionych na wynajmowany lokal mieszkalny (remont, ubezpieczenie, opłaty do spółdzielni, itp.)
Możesz też rozliczać się wg. stawki 19%, wtedy co miesiąc obliczasz sobie (wcześniej trzeba było co miesiąc składać deklarację PIT-5) ile na czysto zarobiłeś na wynajmie (przychód z najmu minus koszty), i od tego dochodu płacisz 19%.

Jeśli chodzi o wynajem lokalu użytkowego, to nie chce wprowadzać Cię w błąd, ale jest raczej tak samo z tym że wydaje mi się że lepiej rozliczać się wg stawki 19%.
Dodam jeszcze że jeśli roczny przychód z wynajmu lokalu użytkowego przekroczy kwotę 50,000 zł. to automatycznie stajesz płatnikiem podatku VAT i do kwoty wynajmu musisz doliczać 22% VAT.

Jeśli wynajmujesz lokal użytkowy i mieszkanie (mieszkania), to do tej kwoty 50,000 zł. wlicza się tylko przychód z wynajmu lokalu użytkowego, lokale mieszkalne są zwolnione z VAT.

Witam po przerwie :D Dziekuje za jak zawsze konkretna odpowiedź. Teraz tylko doprecyzowanie. Czy w przypadku najmu mieszkania które aktualnie spłacam kredyt, jest on moim kosztem :?: Czy wynajmując lokal użytkowy 50tys zł to stawka roczna czy sumarycznie po tej kwocie wskakuje na vat?

z góry dzieki za odpowiedź,

pozdrawiam serdecznie i przypominam sie co do egiptu, nadal rozpoznaję sprawe, w razie czego prv :wink:

wtorek, 12 lutego 2008, 18:56
Prezes
Awatar użytkownika

Jeśli wynajmujesz mieszkanie jako osoba fizyczna (bez założonej DG) Twoimi kosztami uzyskania przychodu jest czynsz który płacisz do spółdzielni (wspólnoty) mieszkaniowej, rachunki za media, ubezpieczenie mieszkania, jego wyposażenie (lecz nie wszystkie elementy).
Wracając jeszcze do tego czynszu i rachunków za media to są one Twoim kosztem o ile Ty sam je płacisz, jeśli w umowie najmu zawrzecie że Najemca płaci te koszty to oczywiście nie będziesz mógł ich sobie odliczać. Polecam (bo sprawdziłem na sobie i nie tylko), abyś sam płacił czynsz do spółdzielni a rachunki za media niech płaci Najemca - przepisz na niego prąd, gaz, kablówkę, itp.
Teraz jeszcze coś o kredycie. Jeśli prowadzisz DG gospodarczą to Twoim kosztem są też odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, możesz je także sobie amortyzować (masz koszt na papierze a nie w kieszeni). Oczywiście najlepiej omówić się raz u księgowego i niech on wyjaśni Ci jeszcze raz wszytko dokładnie bo ja ekspertem podatkowym tez nie jestem a wiem co nieco tylko z racji tego że wynajmuje też mieszkania..

Te 50k zł. przychodu z wynajmu lokalu użytkowego to kwota po przekroczeniu której automatycznie staniesz się VATowcem. Czyli jeśli wynajmujesz lokal za 4160 zł. miesięcznie, nie musisz do tej kwoty doliczać 22% VAT, jeśli natomiast czynsz najmu to 4170 zł. to w 12-stym miesiącu roku przekroczysz magiczne 50k zł. i staniesz się już VATowcem i będziesz musiał już nim być nawet jeśli w następnym roku obniżysz czynsz najmu. Przypominam że do tych 50k zł. nie wliczają się przychody z wynajmu lokali mieszkalnych.

Pozdrawiam :)

środa, 13 lutego 2008, 11:22
Wyświetl profil WWW
Kierownik

Witam ponownie.

Mam jeszcze kilka niejasności. W przyszłym tygodniu mam nadzieję uda mi się w końcu spotkać z księgowym i podpisać jakąś umowę bo nie mam póki co do tego głowy....

Ryczałt:
Jeśli rozliczam się ryczałtem to od jakiej kwoty płacę te 8,5%. Mam tyw odstpne 1200zł +czynsz 200zł+licznik gazu i prądu. Nie chcę przepisywac liczników bo za dużo z tym zabawy póki co, jak będę miał stałego najemcę to pomyślę o tym. Rozumiem, że tutaj nie ma żadnych odliczeń?

Zasady ogólne:
Płacimy 19% od dochodu. I teraz dochodem jest moje odstępne czyli 1200zł? Koszty: Odestki od kredytu? Wydatki poniesione na remont i wyposarzenie mieszkania? No i co z tąamortyzacją..? Proszę dużymi literami:)

pozdr

poniedziałek, 12 maja 2008, 15:44
Kierownik

Witam,
Na moją prośbę kolega z forum (Investor77) wyjaśnił mi chyba już jednoznacznie o co chodzi z tymi podatkami. Wiem, że dla niektórych wydaje się to oczywiste, ale sam jako świerzo upieczony inwestor troszkę sie w tym motam więc myślę, że ta wiedza przyda się też innym. Poniżej wklejam wypowiedź wspomnianego już wyżej Investora77:

na początek wyjaśnie Ci terminy:

1. "Przychód" to całkowita kwota którą otrzymujesz od najemcy czyli odstępne+czynsz dla zarządcy+liczniki i inne duperele (jeżeli są).

2. "Dochód" to jest to co Ci zostaje w ręku po otrzymaniu całej kwoty od najemcy (patrz wyżej "przychód") po opłaceniu wszystkich rachunków (czynsz dla wspólnoty i media i inne wydatki związane z wynajmowanym mieszkaniem ... również odsetki kredytowe, amortyzacja).

I teraz tak:

Ryczałt to podatek 8,5% (lub 20%) od przychodu (patrz termin nr 1.). Nie możesz jednak tej podstawy opodatkowania (przychodu) pomniejszyć o koszty.

Na zasadach ogólnych płacisz 19% (lub wyżej według skali) ale od dochodu (patrz termin numer 2).

Wobec tego aby wybrać odpowiedni sposób opodatkowania, musisz przekalkulować jakie są koszty utrzymania wynajmowanego mieszkania oraz w jakiej wysokości będzie najem ze wszystkimi opłatami i na ile jest to realna (przystępna) kwota.

Jeżeli mieszkanie generuje spore koszty czyli: dośc wysoki czynsz dla zarządcy oraz co najważniejsze - odsetki kredytowe to lepiej wybrać zasady ogólne ...podatek od dochodu.

Jeżeli jest to mieszkanie które generuje relatywnie niskie koszty np. w nowej technologii i co najważniejsze zakupione za gotówkę (lub otrzymane np. w spadku,darowiznie - czyli nie obciążone kredytem) to w połączeniu z atrakcyjną stawką za wynajem (całość z rachunkami) - wtedy opłaca się ryczałt i płacisz od tej całkowitej kwoty 8,5%.
Ryczałt jest korzystniejszy tylko wtedy, gdy nie masz praktycznie kosztów związanych z mieszkaniem lub są one bardzo małe. Także w wypadku gdy w grę wchodzą odsetki kredytowe to bardziej opłaca się być na zasadach ogólnych i płacić 19 % od dochodu ..czyli od tego co Tobie zostaje po odliczeniu wszystkiego (a nie od przychodu)

Ja płacę podatek 19% od dochodu. Druga u mnie sprawa to taka, że ja rozliczam się z faktycznego zużycia mediów ...nie abonamentowo. Liczniki (media) są na mnie i ja płacę abonamentowo (prognozy itd), ale z najemcą rozliczam się z faktycznego zużycia prądu, gazu, wody. W ten sposób zabezpieczam się przed obciązeniem mnie niedopłatą przez dostawców mediów z uwagi na wieksze zużycie niż podaje prognoza. To znaczy nawet jeżli niedopłata przyjdzie do mnie (np. po pół roku) to i tak wcześniej ja pobieram pieniądze od najemcy. Na dodatek zabezpieczam się tym też przed przypadkiem że przychodzi niedopłata d do mnie a najemcy już dawno nie ma w tym lokalu bo się wyprowadził. Prosty przykład. Stoi sobie moje puste mieszkanko przez rok, ponieważ nie było eksploatowane to wszelkie media naliczane są mi po najniższych prognozach np. gaz 25 zł. Po roku dalej ta sama prognoza zostaje (plus minus jakieś podwyżki groszowe). Następnie wynajmuje komuś mieszkanie. Nie bawie się w przepisywanie umów z dostawcami mediów. Gdybym rozliczał się z najemcą z rachunków abonamentowo to najemca ten korzystałby z mojej wcześniejszej prognozy podczas gdy jego zużycie mediów byłoby faktycznie większe bo gotuje, pierze, ogrzewa itp. Następnie po pół roku zwalnia lokal, a mi po jakimś czasie przychodzi niedopłata...a gościa już nie ma. ...i to tyle.

wtorek, 13 maja 2008, 21:14
Kierownik

A i wklejam jeszcze artykuł dotyczący amortyzacji nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że brzmi groźnie a w praktyce jest to proste i użyteczne narzędzie myślę, że się przyda. Poniżej moje pytania dla znawców tematu :oops:

Warto amortyzować wynajmowane mieszkanie
Ewa Chorowska-Kasperlik 12-05-2008, ostatnia aktualizacja 12-05-2008 07:14

Osoba, która wynajmuje lokal i rozlicza się według zasad ogólnych, może zapłacić niższy podatek, gdy do kosztów uzyskania przychodów zaliczy odpisy amortyzacyjne

Najem jako źródło przychodów wymieniony jest w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Jeśli jest opodatkowany na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej, to dochód z niego jest różnicą między przychodami a kosztami ich uzyskania. Kwalifikując poszczególne wydatki do kosztów z najmu, trzeba kierować się ogólnymi zasadami określonymi w ustawie o PIT. A to oznacza, że do kosztów możemy zaliczyć wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Co będzie kosztem

Do kosztów najmu możemy zatem zaliczyć m.in. remont lokalu, wydatki związane z jego utrzymaniem i wyposażeniem. Pamiętajmy, że podstawowe znaczenie w kwestii zaliczania danego wydatku do kosztów mają postanowienia umowy zawartej między wynajmującym i najemcą.

Kosztem najmu mogą być również odpisy amortyzacyjne od wynajmowanego lokalu. Mieszkanie oddane do używania na podstawie umowy najmu może stanowić środek trwały – w przypadku lokalu będącego przedmiotem odrębnej własności, bądź wartość niematerialną i prawną – jeżeli przedmiotem najmu jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne można amortyzować, gdy spełnione są warunki wymienione w art. 22a i 22b ustawy o PIT, czyli m.in. lokal został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu i przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok.

Najpierw decyzja...

Decyzję o tym, czy amortyzować wynajmowany lokal mieszkalny, podejmuje podatnik. Zgodnie bowiem z art. 22c pkt 2 ustawy o PIT amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej bądź wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, chyba że podatnik podejmie decyzję o ich amortyzowaniu.

...potem ustalenie wartości...

Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych wymaga uprzedniego ustalenia wartości początkowej wynajmowanego lokalu. Można to zrobić, stosując metodę określoną w art. 22g ust. 1 ustawy o PIT lub metodę up-roszczoną (art. 22g ust. 10 ustawy).

Za wartość początkową lokalu mieszkalnego przyjmuje się:

- cenę nabycia, jeżeli lokal został nabyty w drodze kupna,

- koszt wytworzenia, gdy był wytworzony we własnym zakresie,

- wartość rynkową z dnia nabycia, jeśli lokal został nabyty w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, chyba że umowa darowizny lub nieodpłatnego przekazania wskazuje niższą wartość.

Druga, uproszczona metoda ustalania wartości początkowej polega na tym, że oblicza się ją jako iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni użytkowej lokalu i kwoty 988 zł. Za powierzchnię użytkową przyjmuje się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

...i wreszcie odpisy

Od ustalonej wartości początkowej naliczamy odpisy amortyzacyjne, stosując odpowiednią roczną stawkę amortyzacyjną. Wynosi ona dla lokali mieszkalnych stanowiących odrębną własność 1,5 proc., natomiast dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu: 1,5 proc., gdy jego wartość początkową ustalamy metodą uproszczoną, i 2,5 proc., gdy jego wartość początkową ustalamy na zasadach ogólnych.

Jeżeli tylko część lokalu mieszkalnego jest wynajmowana, to wartość początkową ustalamy biorąc za podstawę stosunek powierzchni użytkowej wynajmowanej do ogólnej powierzchni użytkowej mieszkania. Od tak ustalonej wartości początkowej dokonujemy odpisów amortyzacyjnych, co powoduje, że kosztem najmu będzie amortyzacja obliczona tylko od wynajmowanej części lokalu mieszkalnego.

Odpisów amortyzacyjnych dokonujemy w równych ratach co miesiąc, co kwartał lub raz na koniec roku.

Autorka jest biegłym rewidentem i doradcą podatkowym
Źródło : Rzeczpospolita

Moje pytanie może trywialne, ale podobno kto pyta nie błądzi:

Skoro amortyzuję nieruchomość przez okres powiedzmy 5 lat, a następnie sprzedam ją, to czy zamortyzowaną kwotę powinienem zwrócić? Czy może osoba, która odemnie ją kupiła może ją amortyzować już tylko przez 5 a nie 10 lat?

Z góry dzięki za odpowiedź.
pozdr

wtorek, 13 maja 2008, 21:19
Specjalista

W urzedzie skarbowym pytałem i potwierdzili słowa MF że mam płacić podatek (ryczałt)tylko od 1500 zł pomimo iż na konto z opłatami za media dostaje więcej ale opłaty za media nie mogą być naliczane ryczałtowo.
Czyli wystarczy napisać w umowie : najem 1500 zł + opłaty za wszystkie media wg rachunków.

Poniżej zamieszczam orzecznictwo MF które można sobie wydrukować, gdyby US zmienił kiedyś zdanie.

http://www.bs.net.pl/upload/akty/dok00197.doc

....."Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. "......
..............................................................................................
"Powyższe wyjaśnienia dotyczą również odpowiednio podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu przychodów osiąganych z najmu niestanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej."

wtorek, 13 maja 2008, 21:23
Kierownik

To ja mam jeszcze pytanie dotyczące już nawet bardziej podatków niż nieruchomości, ale zawsze w tym rejonie.

Pytanie dotyczy rocznego rozliczenia podatków. Co roku skłądam 2 pity, jeden z tytułu umowy o pracę. Tam mam wszytkie dochody, odprowadzoną stawkę 19% i ewentualną dopłatę po przekroczeniu progu.
Standartowo wypełniam pit z GPW gdzie sprawa ma się jeszcze prościej. Są to osobne pity i nie łączy się tych dochodów/kosztów ich uzyskania. Jak to jest z podatkiem od najmu mieszkania. Z tego co widze, jest to zwykły podatek dochodowy wg skali 19-30-40%. Czyli jeśli powoduje on przejscie na 30 lub 40% to mam dopłatę.

Teraz moje pytanie. Sytuacja hipotetyczna:

Zarabiam na posadzie 3000zł netto czyli powiedzmy ok 2430brutto. Pracodawca odprowadza co miesiąc ok570 na podatki.
Kupiłem właśnie mieszkanie, jest pierwszy stycznia. Moje koszty uzyskania przychodu przez okres do 31 grudnia:

30tys zł remont
12tys zł odestki kredytowe
6tys zł amortyzacja
suma: koszty razem ok 48tys zł.

Z wynajmu dostaję 1000zł miesięcznie odstępnego czyli 12000 zł rocznie z czego podatek 12tysx0,19=2280zł

48000-2280=45720zł

Wynika z tego, że koszty znacznie przekroczyły nie tylko dochody z tutułu najmu, ale także moje dochody z tytułu umowy o pracę. Co z tym fantem?
Domyślam się, że nie dopłacam podatku, ale czy nie należy mi się zwrot nadpłty podatku :?: 8) Pewnie nei, ale wole zapytać.

Zaznaczam, że jest to sytuacja hipotetyczna, bo po pierwsze aktualnie nie amortyzuję mieszkania bo mam w tym roku koszty remontu, a po drugie już same odsetki z kredytu mocno pomagają.

z góry dzięki za odpowiedź

pozdr

wtorek, 13 maja 2008, 21:49
Kierownik
Awatar użytkownika

marpo6 pisze:
[...]
Zarabiam na posadzie 3000zł netto czyli powiedzmy ok 2430brutto. Pracodawca odprowadza co miesiąc ok570 na podatki.

chyba 3000 brutto i ok. 2430 netto;)

Pozdrawiam
Hokky

nieruchomości Kielce, pośrednictwo, pomoc w zakupie, sprzedaży wynajmie, zarządzanie wynajmem, doradztwo, negocjacje, szkolenia, poszukiwanie nieruchomości pod konkretny cel, inwentaryzacje architektoniczno-budowlane, podziały gruntów, regulacje stanów prawnych, regulacje ksiąg wieczystych.
okazje!

Kielce zagraj w cashflow!

środa, 14 maja 2008, 07:45
Wyświetl profil WWW
Kierownik

Hokky pisze:
marpo6 pisze:
[...]

chyba 3000 brutto i ok. 2430 netto;)

Pozdrawiam
Hokky

:oops: :wink:

środa, 14 maja 2008, 20:05
Prezes
Awatar użytkownika

Zarabiamy na wynajmie, więc trzeba się rozliczyć z fiskusem. Jak to zrobić, żeby zapłacić mu jak najmniej? Czy lepiej wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt ewidencjonowany, a może założyć własną firmę? Niewiele osób wie, że koszt, jakim był dla nas zakup mieszkania, można amortyzować, to może oznaczać, że zamiast zysku do opodatkowania, będziemy mieli stratę.

Coś o podatkach od wynajmu nieruchomości, zobaczcie odcinek 32 > http://nieruchomosci.tvbiznes.pl/

poniedziałek, 2 czerwca 2008, 15:13
Wyświetl profil WWW
Manager

ziuberek pisze:
Zarabiamy na wynajmie, więc trzeba się rozliczyć z fiskusem. Jak to zrobić, żeby zapłacić mu jak najmniej? Czy lepiej wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt ewidencjonowany, a może założyć własną firmę? Niewiele osób wie, że koszt, jakim był dla nas zakup mieszkania, można amortyzować, to może oznaczać, że zamiast zysku do opodatkowania, będziemy mieli stratę.

Coś o podatkach od wynajmu nieruchomości, zobaczcie odcinek 32 > http://nieruchomosci.tvbiznes.pl/

super link - treściwe i konkretne!

Co ciekawe - amortyzacja przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego - 10 lat - czyli aż 10% rocznie. Taka stawka amortyzacji sprawia, że warto rozliczać mieszkanie kupione na rynku wtórnym by bić ładne koszty i płacić umniejszony podatek.

wtorek, 3 czerwca 2008, 09:08
Wyświetl profil WWW
Prezes
Awatar użytkownika

Marios pisze:
super link - treściwe i konkretne!

Co ciekawe - amortyzacja przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego - 10 lat - czyli aż 10% rocznie. Taka stawka amortyzacji sprawia, że warto rozliczać mieszkanie kupione na rynku wtórnym by bić ładne koszty i płacić umniejszony podatek.

mi tak właśnie księgowy amortyzuje mieszkania i lokal i jak na razie to podatki symboliczne płacę.

wtorek, 3 czerwca 2008, 14:38
Wyświetl profil WWW
Bezrobotny

Post Re: Podatek od najmu mieszkania i lokalu użytkowego opublikuj na facebooku
Czy ktoś z szanownych forumowiczów orientuje się jak wygląda sprawa ubezpieczenia mieszania wynajmowanego? Czy musi dokonać tego właściciel nieruchomości czy też istnieje inna możliwość. Próbowałem znaleźć te informacje na http://www.hdi-asekuracja.pl/dom/ ale bez rezultatów. Jeżeli macie doświadczenie w tej sprawie to bardzo proszę o odpowiedź.

niedziela, 27 czerwca 2010, 16:20
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna