Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Pożyczanie książek biznesowych w stylu podaj.net 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Post Pożyczanie książek biznesowych w stylu podaj.net opublikuj na facebooku
Pomyślałem sobie, że skoro sporo ludzi ma inne książki niż cała reszta, to przecież możemy sobie nawzajem pożyczyć w stylu: "ja ci pożyczę tą i tą książkę, a ty mi pożyczysz tą i tą". Szczegóły zostałyby ustalone przez pożyczających.

Ja na przykład jestem skłonny pożyczyć książki starym wyjadaczom naszego forumPI (którzy wypracowali pewien poziom zaufania) w zamian za inne, które pragnę przeczytać a się waham, czy warto daną książkę kupić.

Oczywiście, największą wadą w/w pomysłu jest: zrobienie innych w balona oraz oddanie zniszczonej książki.

Z czasem mógłby powstać analogiczny podaj.net tylko i wyłącznie z książkami biznesowymi, inwestycyjnymi i motywacyjnymi (który byłby częścią naszego serwisu/forum w przyszłości). Kolejny "bajer", którym nasze forum mogłoby przyciągnąć ludzi.

Co sądzicie o w/w pomyśle? Wszelkie uwagi, opinie, zdania i krytyki mile wskazane.

"Skoncentruj się na tworzeniu źródła dochodu pasywnego. Dochodu, który będzie generował pieniądze nawet wtedy, gdy przestaniesz pracować. To jest właśnie prawdziwy klucz do tworzenia wolności finansowej." (Steve Grounds)

niedziela, 29 lipca 2007, 20:22
Manager

Mnie sie pomysl bardzo podoba :) Czesto czytam o ksiazkach, ktore warto poznac i zaluje, ze nie moge ich wszystkich (ani nawet czesci) kupic :(
Jak to wyglada w praktyce? Wysylamy poczta?
Ja widze jeszcze jeden minus tego programu: brak odpowiednich ksiazek na wymiane. Co bedzie, jesli nic z moich zasobow nie zainteresuje osoby, od ktorej chcialabym pozyczyc ksiazke?

niedziela, 29 lipca 2007, 22:30
Administrator
Awatar użytkownika

Flippi pisze:
Wysylamy poczta?

Raczej tak, chyba że umówicie się na spotkanie w realu :D

Flippi pisze:
Ja widze jeszcze jeden minus tego programu: brak odpowiednich ksiazek na wymiane. Co bedzie, jesli nic z moich zasobow nie zainteresuje osoby, od ktorej chcialabym pozyczyc ksiazke?

To wszystko byłoby do ustalenia między Tobą, a drugą osobą. Jednak myślę, że znajdą się osoby, które w zamian za gwarancję oddania książki w dobrym stanie pożyczą je bezinteresownie. A może pożyczka na "kreskę"?

Jak na razie niech ludzie sami zaczną innym i od innych pożyczać. Jeżeli temat będzie budził zainteresowanie, to z pewnością powstanie odpowiedni serwis w stylu podaj.net. Sam zaangażuję się w ten projekt. Nie wszystkim w/w pomysł może się podobać, lecz jak na razie forum posiada małą liczbę aktywnych userów, więc to raczej temat na daleką przyszłość.

Myślę, że mimo wszystko na początek można utworzyć zasady pożyczania i oddawania książek. Coś w rodzaju "regulaminu".

"Skoncentruj się na tworzeniu źródła dochodu pasywnego. Dochodu, który będzie generował pieniądze nawet wtedy, gdy przestaniesz pracować. To jest właśnie prawdziwy klucz do tworzenia wolności finansowej." (Steve Grounds)

niedziela, 29 lipca 2007, 22:51
Kierownik

Ja rowniez uwazam ten pomysl za bardzo dobry sam o nim myslalem lecz ktos mnie uprzedzil :) ale wazne jest to ze pomysl sie pojawil . Ja uwazam ze ludzie ktorzy sa chetni do takiej wymiany powinni byc na tyle dojrzali aby szanowac pozyczone ksiazki i aby oddanie ich bylo rzecza bardzo wazna . Dla
mnie jak dla wszystkich tutaj obecnych uczciwiosc powinna byc sprawa wysokiej wagi !

poniedziałek, 30 lipca 2007, 13:53
Wyświetl profil WWW
Prezes
Awatar użytkownika

Pomysł pierwsza klasa Mattai, mam nadzieję że kiedyś wejdzie w życie na naszym forum i stworzymy wielką Przyjazną bibliotekę :)

Tylko nie wiem czy to jest legalne coś takiego?
Tylko znowu z drugiej strony, jakbyśmy tak popatrzyli na nasze komuptery i ich zawartość to by się okazało że 95% naszego oprogramowania to pirackie kopie... tysiące plików mp3.. dziesiątki filmów.. nielegalnych ebooków.. itd..

Mam teraz też dylemat, bo chce stworzyć dział VIDEO z ciekawymi nagraniami z programów redakcji biznesowej TVN24 (głównie z magazynu Fakty, ludzie, pieniądze), i nie wiem czy legalne jest nagrywanie ich programów i udostępnianie później ich w internecie. Napisałem do nich email, ale się nie odzywają..
Ale wydaje mi się, że to raczej nie jest legalne, bo ta telewizja nie produkuje tych programów aby nas edukować tylko po to aby zrobić sobie dużą oglądalność a co za tym idzie zgarniać jak najwięcej pieniążków od reklamodawców.
Gdyby im na tym niezależało to sami by unmieścili wszystkie odcinki swoich ciekawych programów na swojej stronie internetowej, a tego nie robiąć "zmuszają nas" do oglądnięcia programu na żywo wraz z reklamami.

środa, 1 sierpnia 2007, 11:53
Wyświetl profil WWW
Administrator
Awatar użytkownika

Pożyczanie książek jest jak najbardziej legalne. Lecz w przypadku ebooków, to już nie wiem. Zapytałem się w tej sprawie znajomego, który jest doradcą prawnym. Powiedział, że można pożyczyć ebooka o ile nie czerpie się z tego korzyści materialnych. Później przedstawi mi swoje zdanie na w/w temat.

Zobaczę później jak to jest... o ile pamiętam, w serwisie ZłoteMyśli jest jeden z punktów regulaminu, że nie można ebooków innym odstępować.

środa, 1 sierpnia 2007, 13:03
Kierownik

mattai pisze:
Pożyczanie książek jest jak najbardziej legalne. Lecz w przypadku ebooków, to już nie wiem. Zapytałem się w tej sprawie znajomego, który jest doradcą prawnym. Powiedział, że można pożyczyć ebooka o ile nie czerpie się z tego korzyści materialnych.

W Polskim Prawie dotyczącym "piractwa" jest ładne zastrzeżenie (niestety z powodu niewiedzy ludzi nierespektowane przez funkcjonariuszy państwa) dotyczące tego ,ze karać za "piracenia" można jedynie wówczas gdy "piracący" czerpie z tego korzyść majątkową...

Zatem Ziuberku, jeśli chcesz nieodpłatnie udostepniać archiwalne nagrania dajmy na to programów biznesowych z TVN24 to możesz to robić :)

Inna rzecz, ze zwykła ludzka uczciwość wymaga (moim skromnym zdaniem) wcześniejszego spytania właściela o zgodę :)))

czwartek, 2 sierpnia 2007, 08:00
Wyświetl profil WWW
Prezes
Awatar użytkownika

Treselle pisze:
Zatem Ziuberku, jeśli chcesz nieodpłatnie udostepniać archiwalne nagrania dajmy na to programów biznesowych z TVN24 to możesz to robić :)
Inna rzecz, ze zwykła ludzka uczciwość wymaga (moim skromnym zdaniem) wcześniejszego spytania właściela o zgodę :)))

Dzięki za odpowidź, ja pytałem o zgodę TVN24, ale oni nie odpisują, pewnie mają takich mali tysiące i poprostu uznają, że każdy powinien znać prawo, OK chyba też bym tak zrobił na ich miejscu.

Nagrywam te programy bo moim zdaniem są bardzo pomocne, mi przynajmniej pomagają. Mam nadzieję, że pomoą nie tylko mi :)

czwartek, 2 sierpnia 2007, 16:31
Wyświetl profil WWW
Administrator
Awatar użytkownika

Treselle pisze:
W Polskim Prawie dotyczącym "piractwa" jest ładne zastrzeżenie (niestety z powodu niewiedzy ludzi nierespektowane przez funkcjonariuszy państwa) dotyczące tego ,ze karać za "piracenia" można jedynie wówczas gdy "piracący" czerpie z tego korzyść majątkową...

Rozpowszechnianie pirackich danych także jest nielegalne.

czwartek, 2 sierpnia 2007, 18:20
Kierownik

mattai pisze:
Rozpowszechnianie pirackich danych także jest nielegalne.

Owszem, ale w Polsce tylko wówczas, gdy rozpowszechniający czerpie z tego korzyści majątkowe :)

piątek, 3 sierpnia 2007, 09:07
Wyświetl profil WWW
Kierownik

ziuberek pisze:
[...]
ja pytałem o zgodę TVN24, ale oni nie odpisują,
[...]

To zastosuj zasadę "zgody domniemanej" :D
Napisz do niech jeszcze raz, informując jednocześnie, że ich milczenie przez ,dajmy na to 90 dni, uznajesz za milcząca zgodę na Twoją propozycję :)

Wydaje mi się wszelako, że takie pytanie powinieneś wysłać klasycznym listem (poleconym) :)

piątek, 3 sierpnia 2007, 09:10
Wyświetl profil WWW
Pracownik etatowy

Post Re: Pożyczanie książek biznesowych w stylu podaj.net opublikuj na facebooku
Ja bym radziła być ostrożna, żeby nie było później z tego żadnych nieprzyjemności.

wtorek, 15 września 2015, 23:56
Bezrobotny

Post Re: Pożyczanie książek biznesowych w stylu podaj.net opublikuj na facebooku
Świetny pomysł !

sobota, 31 października 2015, 10:33
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 13 ]