Warto wiedzieć więcej - Prawo cywilne i prawo karne w praktyce

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Kupno działki i budowa domu. 
Autor Wiadomość
Bezrobotny

Post Kupno działki i budowa domu. opublikuj na facebooku
Mam pytanie do bardziej doświadczonych inwestorów. Chciałbym kupić działkę budowlaną i postawić na niej dom w konstrukcji szkieletowej. Moje pytanie odnosi się finansowanie tej nieruchomości, jak jest to najkorzystniej przeprowadzić?
Jest kilka wariantów: myślę o tym żeby po prostu to wszystko sfinansować kredytem i działkę i budowę. Mam jeszcze 2 mieszkania jedno o wartości ok 200 tys nie zdłużone, drugie o wartości ok 165 tys wynajęte (przynoszące ok 300zł zysku po opłaceniu raty kredytowej) zadłużone na 110 tys zł.
W związku z tym zastanawiam się czy sprzedać któreś z mieszkań i środki przeznaczyć na kupno działki i dobrać mniejszy kredyt, czy lepiej wszystko skredytować. Mieszkanie za 200tys jest w dobrym punkcie w miejscowosci turystycznej na mazurach i mógłbym w sezonie przeznaczyć je pod wynajem turystom a po sezonie wynajmować normalnie - co zapewniło by środki na spłatę rat na dom. W przyszłości chciałbym zainwestować w pensjonat dlatego raczej nie jest wskazane wyprzedawanie nieruchomości - ponieważ bedzie potrzeba sporo kapitału. Co sądzicie?

wtorek, 12 lipca 2016, 10:41
Kierownik
Awatar użytkownika

Post Re: Kupno działki i budowa domu. opublikuj na facebooku
Cytuj:
Mieszkanie za 200tys jest w dobrym punkcie w miejscowosci turystycznej na mazurach i mógłbym w sezonie przeznaczyć je pod wynajem turystom

Ta opcja jest bardzo zyskowna, ale też bardzo pracochłonna - realna jeśli masz możliwość osobiście tego doglądać lub powierzyć to komuś zaufanemu (ewentualnie jakiemuś operatorowi lokalnemu, tyle że taki zawsze trochę zysku zje).

Musisz sam policzyć zyski z tego domu i określić maksymalną ratę kredytu. Ewentualnie zyski dom + nieobciążone mieszkanie i max rata.
Na tej podstawie będziesz wiedział, czy możesz sobie bezpiecznie pozwolić na skredytowanie całości. Mieszkanie w takim wypadku musiałoby być drugim zabezpieczeniem żeby utrzymać odpowiedni poziom LTV bez wkładu gotówkowego.
Dodatkowo taka operacja wymagałaby zakupu działki już z pozwoleniem na budowę (zawsze można podpisać umowę przedwstępną z długim terminem i przygotować projekt i dokumentację przed przeniesieniem własności).

Powyższe oczywiście zakłada sytuację, gdy dom budujesz na wynajem. jeśli na własne potrzeby, to tym bardziej bym się nie pozbywał tego mieszkania na mazurach, o ile jest realna kwestia jego wynajęcia. To pozwoli Ci spłacać przynajmniej część raty za dom i ciągle masz ten kapitał w mieszkaniu "na czarną godzinę".

środa, 13 lipca 2016, 09:13
Wyświetl profil WWW
Bezrobotny

Wymyśliłem jeszcze jedno rozwiązanie i wydaje mi się najkorzystniejsze.
Mieszkanie trochę odremontuje i myślę, że uda się je sprzedać za 220tys. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na flipy i będę obracał mieszkaniami, a zarobione pieniądze pozwolą spłacać kredyt.

środa, 13 lipca 2016, 10:37
Kierownik
Awatar użytkownika

To już opcja z największym potencjałem zysku - i straty. Oraz najbardziej pracochłonna :)

czwartek, 14 lipca 2016, 13:49
Wyświetl profil WWW
Pracownik etatowy

To prawda

sobota, 16 lipca 2016, 23:00
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 5 ]